خانه اخبار هکرهای توییتر دسترستی تقریبا نامحدودی به این شبکه‌ی اجتماعی داشته‌اند

هکرهای توییتر دسترستی تقریبا نامحدودی به این شبکه‌ی اجتماعی داشته‌اند

2 ثانیه خوانده شده
0
0
817
هک تاریخی اکانت‌های توییتر

در تاریخ ۲۵ تیرماه، هکی تاریخی شبکه‌ی اجتماعی توییر را در خطر قرار داد که اثرات آن هنوز هم در فضای مجازی دیده می‌شود. در آن روز هکرهای توییتر موفق شدند اکانت افراد سرشناس سیاسی و مشهور را کاملا هک کنند و از دنبال کنندهایش‌شان خواستند تا ارز مجاری بیتکوین خریداری کنند. آن‌ها در توییت خود اعلام کرده بودند که کاربران در صورت خرید بیتکوین، دو برابر مبلغ سرمایه‌ی خود را پس خواهند گرفت.

در نهایت مشخص شد که حساب مهندسان شرکت توییتر به طور کامل هک شده بوده است. به همین دلیل، FBI تحقیقات گسترده‌ی خود را در این زمینه شروع کرده است.

توییر چگونه هک شد؟

تصور کنید که کلیدی در اختیار شما قرار می‌گیرد و این کلید، وظیفه‌ی باز کردن دنیای بی حد و مرز توییتر را دارد. شما با این کلید چی کار می‌کنید؟ یکی از معقول‌ترین کارها، دسترسی به اکانت افراد معروف و فروختن آن‌ها در بازار سیاه است. شاید هم با فاش کردن برخی از پیام‌های افراد مشهور از آن‌ها اخاذی کنید یا این که به دنبال مسائل سیاسی باشید.

اما اگر به سرتان نزده باشد، هیچ وقت از حسابی که هک کرده‌اید، توییتی را در مورد ارزهای اینترنتی ارسال نمی‌کنید. اما هکرهای توییتر چند روز پیش این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دادند و از دنبال کنندگان حساب‌ها درخواست خرید بیت کوین کردند. به هر حال، برخی دیگر بر این باور بودند که هکرها از توییت‌های بیت‌کون برای رد گم کنی استفاده کرده‌اند.

هک اکانت توییتر هکرهای توییتر دسترستی تقریبا نامحدودی به این شبکه‌ی اجتماعی داشته‌اند

تقریبا بعد از پنج ساعت طولانی مدت و نگران کننده، توییتر حساب افراد هک شده را کاملا قفل کرد. اقدام توییتر همانند این است که شما دزدی را در منزل خود پیدا کنید که در حال پخش موسیقی است و برای این که دزد را گیر بیندازید، چراغ‌ها را خاموش می‌کنید. در هر صورت، اقدام شرکت توییتر در آن زمان به نظر می‌رسد از روی عجله بوده باشد چرا که هنوز به طور دقیق مشخص نیست که هکرها چه کسانی بودند و هدف‌شان از این کار چه بوده است.

توییتر در نهایت اعلام کرد که حمله‌ی اصلی بر روی کارکنان این شرکت و پنل‌های مدیریتی آن‌ها شکل گرفته بوده است. همین مسئله باعث شده تا دسترسی هکرها به سیستم‌ها و ابزارهای داخلی توییتر به راحتی باز شود. توییتر در ادامه اعلام کرد که تحقیقات تا زمان مشخص شدن ماجرا همچنان ادامه دارد.

نگران نباشید؛ برای سلبریتی‌های پولدار مشکلی پیش نیامد

از جمله اکانت‌هایی که مورد هک قرار گرفته‌اند می‌توان به افرادی مشهور همچون: جف بیزس، الن ماسک، بیل گیتس، باراک اوباما، اپل، کانیا وست‌، جو بایدن، شرکت آبر، مایک بلومبرک، فولید می‌ودر، ویز خلیفه و دیگر افراد اشاره کرد. توییتر تعداد افراد تحت تاثیر این هک را ۱۳۰ نفر اعلام کرد.

مشکل اصلی اینجا بود که تویت منتشر شده توسط هکرهای توییتر بسیار واقعی به نظر می‌رسند و بسیاری از افراد نیز متاسفانه به خرید بیت کوین دست زدند. بیش از ۱۱۸ هزار دلار توسط کاربران خریده شده که گفته می‌شود بیش از ۱۱۴ هزار دلار از آن به حساب‌های شخصی هکرها رسیده است. این در حالی است که یک کارمند بالارده‌ی شرکت توییتر شاید در یک سال تنها ۱۱۳ هزار دلار درآمد داشته باشد.

با این حال این مبلغ در مقابل دیگر هک‌هایی که در تاریخ شبکه‌های اجتماعی رخ داده آن‌چنان زیاد نبوده است. به همین دلیل، گمانه زنی‌هایی در این زمینه وجود دارد که شاید واقعا هکرها زیاد حرفه‌ای نبوده‌اند و از دنیای جنایت آن‌چنان اطلاعاتی نداشته‌اند.
بسیاری از کاربران شبکه‌های مجازی بر این عقیده بودند که اکانت‌های هک شده، دارای امنیت کاملی نبوده‌اند و احتمالا پسوورد‌های ضعیفی داشته‌اند. با این حال، گزارش‌ها حاکی از این است که اکثر این اکانت‌ها قابلیت تایید دومرحله‌ای توسط تلفن‌همراه را فعال کرده‌ بودند و به نظر می‌رسد این قابلیت نیز نتوانسته جلوی هک را بگیرد.

یکی از احتمالاتی که در مورد هکرهای توییتر زده می‌شود این است که با دسترسی هکرها به حساب مهندسان توییتر، پسوورد کاربران در اختیار آن‌ها قرار گرفته است. به بیانی دیگر، به نظر می‌رسد ابزاری وجود دارد که امکان کنترل حساب کاربران را دارد. تصاویری از این ابزار در فضای مجازی منتشر شده است که بسیاری از سیاست‌های توییتر را زیر سوال برده است. به عنوان مثال، توییتر تا چه حد می‌تواند به حساب کاربران دسترسی داشته باشد؟

با پیگیری‌های انجام شده توسط خبرگزاری‌های مختلف آمریکایی، در نهایت مشخص شده که توییر قابلیت‌های دیگری نظیر حذف کامل اکانت‌ها و بن کردن کاربران بدون آن‌که خودشان متوجه شوند د را در اختیار دارد. سخنگوی شرکت توییتر در این زمینه اظهاری نکرده اما گفته است که توییتر در سال ۲۰۱۸ اعلام کرده که به چنین قابلیت‌هایی دسترسی ندارد.

هک افراد مشهور توییتر هکرهای توییتر دسترستی تقریبا نامحدودی به این شبکه‌ی اجتماعی داشته‌اند

برخی دیگر از منابع خبر از دریافت رشوه‌ی کارمندان توییتر برای دسترسی هکرها به اکانت‌های افراد می‌دهند. شرکت توییتر در این زمینه نیز هنوز اظهار نظر نکرده است. آن‌ها اعلام کرده‌اند که تحقیقات خود را ادامه خواهند داد تا در نهایت نتیجه مشخص شود.

از آن‌جایی که ابزار مخفی توییتر قابلیت‌هایی نظیر دسترسی به تمامی ویژگی‌های حساب را داشته، به نظر می‌رسد هکرها به پیام‌های شخصی، ایمیل‌ها و پسوورد افراد نیز دست یافته‌اند. اگر چنین چیزی صحت داشته باشد، به نظر با مشکلی بزرگ روبه‌رو هستیم چرا که اکثر افراد هک شده نمی‌دانند که پیام‌های شخصی توییتر رمزنگاری نشده است.

سناتورهای مختلف کشور آمریکا نیز توییتر را زیر فشار حداکثری قرار داده‌اند. آن‌ها اعلام کردند که توییتر باید شفاف سازی کاملی در این زمینه ایجاد کند. به گفته‌ی آن‌ها، توییتر چنین مشکلاتی را از گذشته داشته و باید هر چه سریع‌تر به امنیت شبکه‌ی اجتماعی خود بیفزاید.

حالا سوال اصلی اینجا پیش میاید که آیا واقعا امنیت شبکه‌ی اجتماعی توییر مشکل دارد یا این که برخی از مهندسان و کارمندان این شرکت با دریافت مبلغی اجازه‌ی این هک گسترده را داده‌اند؟‌ اگر مورد دوم درست باشد، اوضاع وخیم‌تر خواهد شد چرا که اعتماد در میان کارمندان توییتر از بین می‌رود و هر لحظه ممکن است اتفاقی مشابه در آن رخ دهد. از دیگر مواردی که ممکن است دسترسی هکرها به اکانت‌ها را داده باشد، تله‌ی مشهور فایل‌های USB است. بدین طریق، هکرها با وصل کردن USB به سیستم‌های شرکت توییتر توانسته‌اند به حساب افراد دسترسی داشته باشند.

با این حال، هنوز تمامی زوایای ماجرا به طور کامل مشخص و روشن نشده است. اما هر چه بوده، به نظر می‌رسد هکرها فرصت فوق‌العاده‌ای را از دست داده‌ا‌ند. فرصتی که می‌توانست تاریخی‌ترین هک شبکه‌های اجتماعی را رقم بزند را تبدیل به خرید بیت کوین نه چندان زیاد کرده‌اند که آن هم به راحتی قابل پیگیری است. به هر حال، باید منتظر ماند و دید تا مشخص شود تکلیف نهایی شبکه‌ی اجتماعی توییتر و اتفاقات پیرامون آن چه خواهد شد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده مصطفی رنجبر
بارگذاری بیشتر در اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

آموزش انتقال بازی های پلی استیشن ۴ به پلی استیشن ۵

پلی استیشن ۵ سونی مدت زمانی است که وارد دنیای کنسول‌های بازی شده و توانسته آماری خارق العا…