خانه آیتونز و اپل بررسی نسخه آزمایشی iOS 14

بررسی نسخه آزمایشی iOS 14

48 ثانیه خوانده شده
0
0
1,491
نسخه آزمایشی iOS 14

بررسی نسخه آزمایشی iOS 14: اپل تلاش می‌کند که کارهای بیشتری انجام دهد اما در عین حال سادگی را در اولویت اصلی خود قرار داده است. آخرین نرم افزار اپل یک عملکرد متعادل جذاب است. در ادامه با توکاکی همراه باشید.

به طور کلی در دو سال گذشته به روزرسانی‌های iOS بر بهبود مداوم باثبات و اضافه کردن ویژگی‌های برنامه‌های موجود مترکز شده بودند. با این حال این بار اپل کمی متفاوت عمل کرده است. برخی از بزرگ‌ترین تغییرات بصری در iOS از زمان عرضه اولین نسخه آن یعنی بیش از یک دهه قبل را مشاهده می‌کنید و اکنون با منتشر شدن نسخه آزمایشی iOS 14 توسعه دهندگان می‌توانند این را یک پیشرفت در نظر بگیرند.

الان چند روز است که نسخه بتا ارتقا یافته iOS 14 را تست کرده‌ام و همانطور که انتظار دارید در اینجا چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید به آن‌ها بپردازیم. اگر به فکر تست کردن این نسخه هستید، بهتر است جانب احتیاط را نگه دارید. با اینکه این نسخه کاملا پایدار و قابل اعتماد است اما نباید از آن در دستگاه اصلی خود استفاده کنید. مگر اینکه شما از سازگاری آن مطمئن باشید. اما بهتر است منتظر انتشار نسخه بتا عمومی در ماه ژوئیه یا نسخه اصلی در اواخر امسال باشید. در هر صورت امروز ما قصد داریم نگاهی دقیق‌تر به ویژگی‌ها و قابلیت‌های نسخه آزمایشی iOS 14 بیندازیم و ببینیم که چرا اپل آن را یک اولیت بزرگ برای خود می‌داند.

صفحه اصلی مانند قبل

dims 2 بررسی نسخه آزمایشی iOS 14

با چشم پوشی از چند استثنا کوچک،باید گفت که طراحی صفحه اصلی ios از روزهای نخست تغییر چندانی نکرده است. ما در iOS 4 پوشه‌هایی را دیدیم که با iOS 7 از نظر طراحی تفاوت‌های کوچک و سطحی داشته‌اند. اما با توجه به اینکه چهارچوب اصلی برنامه در طول مدت زمان طولانی تقریبا ثابت مانده است، به نظر می‌رسد که این ساختار امضای اصلی آیفون برای این سیستم عامل است.

با iOS 14 ابزارک‌های جدیدی ارائه می‌شوند که مانند همتاهای اندرویدی خود می‌توانند در هر نقطه از صفحه اصلی قرار بگیرند. برای کسانی که هنوز نمی‌دانند، ابزارک‌ها در iOS در سال‌های اخیر ارائه شده‌اند اما برای دسترسی به آن‌ها یه یک دبل کلیک نیاز داشتید. در نسخه جدید دیگر نیازی به این کار نیست و می‌توانید ابزارک‌ها را مستقیما در صفحه اصلی در دسترس داشته باشید. به این ترتیب ابزارک‌ها می‌تواند درست در جایی قرار بگیرند که بیشتر به آن‌ها نیاز دارید.

به خاطر بسپارید که اینها ابزارک‌های همگن و شفاف نیستند که در نسخه قبلی iOS وجود داشتند. اینها اندازه بسیار محدودی دارند و کوچک‌ترین فضا را اشغال می‌کنند. به طوری که هر کدام از ان‌ها یک ایکون ۲ در ۲ دارند در حالی که برنامه‌های اصلی یک آیکون ۴ در ۴ دارند.

dims 1 بررسی نسخه آزمایشی iOS 14

آن‌ها همچنین می‌توانند اطلاعات را کمی متراکم‌تر به نسبت نسخه‌های قبلی در اختیار شما قرار دهند. برای مثال ویجت اپل مپ به جای ارائه لیستی از مقاصد می‌تواند تنها کلیدهای میانبر به نقاط مهم یا مکان‌هایی که قبلا بوده‌اید را به شما بدهد تا یک نقشه محلی کوچک‌تر داشته باشید. ویجت Stocks علاوه بر اسم‌ها نام کمپانی‌ها را هم فهرست می‌کند.

تاکنون ویجت‌های مورد علاقه من ساده‌ترین  آن‌ها بوده‌اند من یک گوشه کوچک از صفحه نمایش را به برخی از ویجت‌ها اختصاص داده‌ام تا اطلاعات کلی و پایه را به من بدهد. برای مثال مجموعه‌ای از نمادها و آیکون‌های کوچک به من اطلاع می‌دهند تا بدانم دمای هوا در حال حاضر چقدر است و اپل واچ یا آیفون چقدر شارژ دارد. در زیر آن‌ها ابزراک‌هایی که من بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنم، قرار می‌گیرند.

من فکر می‌کنم که برخی از افراد هنوز صفحه نمایش سابق را ترجیح می‌دهند یعنی صفحات برنامه‌های دقیق و بدون هیچ چیز اضافه‌ای. نگران نباشید! می‌توانید این قابلیت جدید را در نظر نگیرید و از صفحه نمایش به صورت کلاسیک استفاده کنید. تنها در صورتی که تمایل داشته باشید، ابزارک‌ها آماده هستند تا به شما در دسترسی سریع‌تر و راحت‌تر به آنچه که می‌خواهید، کمک‌تان کنند.

قابلیت App Library

ابزارک‌ها می‌توانند iOS را به یک سیستم عامل مفیدتر برای شما تبدیل کنند. اما در اینجا یک نکته وجود دارد. شما می‌توانید حتی از کوچک‌ترین فضاها در صفحه نمایش استفاده کنید. این بدان معناست که برنامه‌های شما به صفحات بیشتری هم راه پیدامی‌کنند و چه کسی می‌خواهد از این روند جلوگیری کند؟ و در اینجا کتابخانه سیستم عامل جدید iOS وارد عمل می‌شود. درواقع کتابخانه دقیقا در آخرین صفحه از صفحه نمایش اصلی قرار دارد تا همه برنامه‌های شما جای خوبی برای خودشان داشته باشند.

شاید این حرف به خاطر علاقه من به اندروید باشد. اما iOS خیلی وقت است که به چیزی شبیه به این نیاز داشت. فقط با توجه به اینکه صفحه نمایش اپل سال‌هاست که بدون تغییر مانده است، جای سوال وجود دارد که آیا کتابخانه می‌تواند جای خود را در بین کاربران باز کند؟

خوشبختانه شروع به اندازه کافی ساده است. فقط آخرین صفحه از صفحه نمایش را نگاه کنید تا کتابخانه را پیدا کنید. کتابخانه تمام برنامه‌های نصب شده را بر اساس دسته بندی اپ استور مرتب کرده است.

من معمولا انتظار ندارم که نرم افزارهای بانکی را در پوشه‌ای به عنوان “Productivity” ببنیم اما این جایی است که همه چیز کمی پیچیده می‌شود. و پوشه “Lifestyle”. برخی از برنامه‌های خانه هوشمند من همراه با آمازونUber ، NJ Transit  و برنامه آشپزی New York Times‌در آنجا قرار گرفته‌اند. اگر می‌توانید خط منطقی و ارتباط درستی بین این برنامه‌ها پیدا کنید اما من هرگز نتوانستم. در حال حاضر اپل معتقد است که هیچ راهی برای مرتب کردن بهتر برنامه‌ها در صفحه نمایش وجود ندارد. بنابراین فعلا باید به همین روند بسنده کنیم. خوشبختانه یک نوار سرچ بزرگ در بالای صفحه به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید خیلی زود برنامه مورد نظرتان را پیدا کنید.

حداقل داشتن یک مکان برای قرار دادن تعداد زیادی از برنامه‌ها به این معنی است که می‌توانید کمی صفحه نمایش را خلوت کنید. با نگه داشتن انگشت‌تان روی برنامه مورد نظر، آن برنامه برای انتقال آماده می‌شود. در این حالت می‌توانید برنامه را به پوشه مورد نظرتان انتقال دهید یا اینکه آن را حذف کنید. این روند برای پوشه‌ها هم کاربرد دارد. انتقال پوشه به کتابخانه به این معنی است که این پوشه حذف می‌شود. چرا که این برنامه‌ها قبلا در کتابخانه ثبت شده‌اند. اگر تصمیم گرفتید که این پوشه را دوباره بازگردانید، باید دوباره آن را از اول ایجاد کنید. یعنی دوباره هر کدام از برنامه‌ها را انتخاب کرده و به پوشه انتقال دهید.

dims2 بررسی نسخه آزمایشی iOS 14

در نسخه آزمایشی iOS 14 سریع‌ترین و ساده‌ترین راه برای پاکسازی صفحه نمایش گوشی این است که همه صفحات را غیرفعال کنید. آیکون برنامه را فشار دهید و بعد روی “edit home screen button,” ضربه بزنید و روی نقاط پایین صفحه کلیک کنید. این لیست کامل اصلی شما را ارائه می‌دهد و اگر می‌دانید که واقعا از برخی از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، می‌توانید آن‌ها را پنهان کنید تا برنامه در کتابخانه به نمایش دربیاید و از صفحه اصلی مخفی شود. شما با این عملکرد می‌توانید صفحه نمایش را دقیقا مطابق آنچه که نیاز دارید، مرتب کنید.

من فکر می‌کنم که افراد در خصوص طراحی انعطاف پذیر iOS 14 واکنش‌های مختلفی خواهند داشت. یا به آن اهمیت نمی‌دهند، یا صفحه نمایش کلاسیک را ترجیح می‌دهند و یا اینکه از آن خوششان می‌آید. در هر صورت شما می‌توانید از حالت کلاسیک صفحه نمایش استفاده کنید و قابلیت‌های جدید را نادیده بگیرید. اما در صورتی که موافق این تغییر iOS 14 بودید، به سادگی می‌توانید به کمک آن، صفحه نمایش را مرتب کرده و آیکون‌ها و برنامه‌ها را به نسبت نیازتان بچینید و اجازه دهید که لیست کامل برنامه‌ها تنها در کتابخانه باشد.

یک گام تا منظم تر شدن

نحوه کار ابزارک‌ها و کتابخانه برنامه به صورت همزمان نمونه عالی از ارتقا نسخه جدید iOS است. اما این تنها نکته نیست. شما نحوه کارکرد این سیستم عامل با تماس‌های تلفنی و سیری را در نظر بگیرید، هر دو تمام گوشی را تحت کنترل می‌گرفتند و تمام کارهایی که می‌کردید را قطع می‌کردند. اکنون آن‌ها می‌توانند تنها اعلان‌های کوچکی در گوشه‌ای از صفحه نمایش ایجاد کنند و اجازه دهند که در حین تماس یا استفاده از سیری به کارهای دیگرتان با تلفن هم بپردازید.

همین امر حتی در مورد فیلم و همه موارد صدق می‌کند. iOS 14 تصور را به آیفون انتقال می‌دهد و این اطمینان را ایجاد می‌کند که شما می‌توانید از حین دیدن برخی از ایمیل‌های کاری، Divorce Italian Style را در HBO Max تماشا کنید. بسیاری از سرویس‌های اصلی پخش در حال حاضر با این ویژگی مطابقت دارند. اما از آنجا که ما از نسخه رسمی iOS 14 فاصله زیادی داریم، هنوز تعداد قابل توجهی از منابع وجود دارند که ممکن است با نسخه اصلی هماهنگی کامل نداشته باشند.

dims3 بررسی نسخه آزمایشی iOS 14

درحال حاضر مرموزترین بخش iOS14 را می‌توان Clips دانست. چرا که هنوز کسی وجود ندارد که بتواند در خصوص این قسمت پیش بینی کامل و دقیقی داشته باشد. کلیپ‌ها قطعه‌های کوچک ( به کوچکی ۱۰ مگابایت) از برنامه‌های موجود هستند که زمانی که عکس العمل سریع برای‌تان اولیت داشته باشد، خیلی سریع ویژگی‌های اصلی برنامه را تکرار می‌کنند. برای مثال برای پارک خودرو به جای اینکه وارد اپلیکیشن مربوطه شده و روند معمول را طی کنید، می‌توانید توسط برنامه Clips خیلی سریع بهترین مکان برای خودتان را رزرو کنید. یا اینکه برای  سفراش غذا به جای اینکه وارد برنامه اصلی شوید، می‌توانید از طریق Clips سریع‌تر غذا مورد نظرتان را سفارش دهید.

همه Clipsهای برنامه‌ها با مکان‌های خاص و فیزیکی گره خورده‌اند. در نهایت آن‌ها را در لیست‌های اپل مپ، موضوعات iMessages و لینک‌هایی در صفحات وب پیدا خواهید کرد. اگر کارها به روش اپل پیش برود، شما تمام کارهای‌تان را به کمک Clips می‌توانید انجام دهید.

Clips طوری طراحی شده است که بتواند به شما امکان انجام یک کار مشخص در روز را بدهد. این رویکرد بسیار سریع است و تقریبا برتری‌هایی در مقایسه با کاری که ما _یا حداقل من_ در کل این مدت انجام داده‌ام، ایجاد می‌کند. اگر به یک برنامه نیاز داشته باشم، برای یک تست کوچک، آن را دانلود می‌کنم و از آن استفاده می‌کنم و می‌گذارم که روی تلفن باقی بماند و دیگر آن را نمی‌بندم. من مطمئنم که من تنها نیستم. اما کلیپ‌های برنامه می‌توانند یک نوع اصلاح برای این عادت ما باشند. خوشبختانه نحوه برخورد iOS با این موارد کمی هوشمندانه‌تر است.

dims4 بررسی نسخه آزمایشی iOS 14

بعد از اولین باری که هر برنامه را استفاده می‌کنید، کلیپ تا چند روز برنامه را روی گوشی شما نگه می‌دارد تا در صورتی که دوباره به برنامه نیاز داشتید، آن را در اختیارتان قرار دهد. بعد از آن کلیپ تمام داده‌ها و موراد مرتبط را حذف می‌کند. در این مرحله شما باید دوباره ان را نصب کنید.

اما بیایید به آن مثال پارکینگ برگردیم. کلیپ‌ها در مواردی که زمان اهمیت بیشتری دارد، به شما این امکان را می‌دهند که سریع‌تر عمل کنید. درواقع کلیپ تنها نسخه‌های یک بار مصرف برنامه‌ها نیستند بلکه آن‌ها همراهان با ارزشی هستند که همیشه و همه جا به کارتان می‌آیند.

کلام آخر

ما فقط نسخه آزمایشی iOS 14 را امتحان کردیم و زمانی که نسخه بتا عمومی آن در دسترس قرار بگیرد، این نرم افزرا را دوباره تست خواهیم کرد. اگرچه حتی اکنون هم به نظر می‌رسد که اپل کار زیادی برای این سیستم عامل انجام داده است. اپل باید iOS را طوری طراحی می‌کرد که کاربر بدون اینکه احساس کند فضای سیستم عامل پیچیده یا دست و پا گیر شده است، از آن استفاده کنید.در هر صورت ما باید هر نوع قضاوت کلی را متوقف کنیم و منتظر انتشار نسخه اصلی برنامه در پاییز باشیم. تا اینکه در صورتی که هیچ تغییر دیگری اضافه نشود، به نظر می‌رسد که اپل ابزارک‌های کاربردی در اختیار کاربر قرار داده است.

engadget

https://www.engadget.com/ios-14-design-hands-on-first-look-widgets-app-library-170002071.html?utm_campaign=homepage&utm_medium=internal&utm_source=dl
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده ak
بارگذاری بیشتر در آیتونز و اپل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

کنترلر دوال سنس و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

دوال سنس از نظر طراحی چیزی بین دوال شاک ۴ و کنترل ایکس باکس است. سونی این دسته را با طراحی…